Portfolia členů kolektivu

 

Příští rok to bude 10 let, kdy byla umělecká skupina Hura Collective založena. Skupina se jižod začátku svého působení výrazně odlišuje od konceptuálního trendu převažujícího na české výtvarné scéně. Skupinu spojují řemeslné základy. Výtvarné vzdělání většiny členů skupiny vychází ze scénografie, dále fotografie, ilustrace a animovaného filmu.

Ze scénografických základů vycházejí i monumentální malby Michala Blažka. Jeho krajiny diváka přenášeji do snového světa barevných abstrakcí, které však mají přesný vizuální efekt, perspektiva krajin je živá a vtahuje nás dovnitř svou prostorovou hloubkou a přesvědčivostí. Hmyzí krajiny Adama Nováka výpravný, narativní styl posunují ve své popisnosti ještě dále. Pro jeho malby jsou typické postavy a v případě hmyzích krajin jsou plátna obývaná obřím hmyzem. Kompozice obrazu jsou stylizovány do klasického celku který působí přirozeně a samozřejmě, s cílem vtáhnout diváka do snového příběhu, ale nechat hodně na jeho fantazii a nevyprávět žádný doslovný příběh. Tento tón se vine i světem sítotiskových grafik komiksového kreslíře Hzy Bažanta. Jeho grafiky mají přesně vystavěnou, skrytou sílu celého příběhu v pozadí, který autor odkrývá jen v náznaku. Bažantovy Nusle ožívají v jakoby posunutém zrcadlovém obrazu, kde nám v kraji za nuselským zrcadlem odkrývá surealistické výjevy ze známých zákoutí. Díla působí lehce, příběh nechává diváka svobodně dýchat a unášet se do světa fantastických, melancholických Nuslí s pomocí velké dávky vlastní fantazie. Kateřina Bažantová aka Ktaiwanita ve svém posledním projektu United Kingdog zve diváka vlastního světa také. Bark Empire je obydlen psy, kteří jsou zachyceni napůl mimochodem při běžných lidských činnostech, ale ve výřezu stylizovaného plakátu, navozují atmosféru výjevu z filmu či komiksu. Fotografické série Leony Telínové (aka Telona) vtahují stejně jako práce ostatních členů kolektivu diváka do vlastního světa vyprávěného pomocí stylizovaných obrazů připomínající filmové záběry. I tady se může divák držet nabídnuté linky podle níž je příběh vystavěn nebo se nechat unést fantazií a dosadit si příběh vlastní.

Členové kolektivu stále zkouší nové postupy a často mění žánr i média. Jako celek má skupina stále co říci a jejich práce na sebe přirozeně navazují a zábavně i chytře korespondují. Díla spojuje touha pobídnout diváka k tvoření příběhů spolu s autory, za plátny a grafikami pokračují další a další varianty světů. Společné výstavy kolektivu nabízí zážitek, který se charakterem rovná návštěvě divadla, filmu, a cirkusu zároveň.

HURA CV


Hura collective is an informal open art group working in a wide range of artistic genres. It activates itself on occasion of various art projects, exhibitions and actions.

Founded 2001

Founding members:

Hza Bažant (comics artist, puppet master, multimedial artist)
Michal Blažek (painter)
Adam Novák (painter)
Telona - Leona Telínová (photographer, multimedial artst)
Ktaiwan ˇ Kateřina Bažantová ( graphic designer, web designer, multimedial artist)


The main Hura projects:

2008 ˇ 2009 runnig of own gallery Hygienicka Stanice

Art gallery Hygiene Station was built up in rooms of a former original Hygiene station and preserved some of the specific nontraditional indoor elements for exhibiting such us shower baths and sinks etc.Curiously structured interior is definitely meant to be used for unconventional way of exposing a work of art.

Development of the gallery was focused mainly on alternative art. Apart from the usual media such as paint, draw or photography visitors will mainly see DIY silk screenprint graphics and styles as a comic book style, popart, tattoo and pop surrealism.

http://www.hygienickastanice.cz/
http://www.myspace.com/hygienickastanice

2008 ˇ 2010 Hura Echt street puppets

Street performance using giant puppets, interactive performance in public space. Winner of the Karneval der Kulturen comp. 2009.
http://www.myspace.com/echtstreetpuppets

Hura collective exhibitions:

2010 - HURA VII, galerie Trafo, Praha

2010 - Muzejní noc, Národní Památník na Vítkově, Praha
2010 - MUNDORUM REGNUM, Koloni gallery, Dresden Germany
2010 - Rozptylové podmínky (together with artistic group Ti hustí z Ústí), V Kolona Praha
2009 - Hura artist residence in Dream community, Taipei, Taiwan
2008 - Opening exhibition of the Hura project Hygienická Stanice gallery, HS gallery, Praha
2007 - HURA VI, Kulturní centrum Zahrada, Praha
2007 - HURA V, Činoherní Studio, Ústí nad Labem
2006 - HURA IV, Cross Club, Praha
2005 - HURA III, Galerie fotografie Kávovarna, Praha
2005 - Muzejní noc, Národní Památník na Vítkově, Praha
2004 - Muzejní noc, Národní Památník na Vítkově, Praha
2003 - HURA II, Café Ideál, Praha
2001 - HURA I, Divadlo Rokoko, Praha